
Održana promocija kalendara ,,Zadužbina 2025“
24. mart 2025.
Sutra u svečanoj sali SO Kula informativna radionica za dodelu grantova
25. mart 2025.Na današnji dan, pre 26 godina, počelo je NATO bombardovanje tadašnje Savezne republike Jugoslavije koje je trajalo 78 dana. U napadima je poginulo više od 1000 pripadnika vojske i srpske policije, a ukupan broj civilnih žrtava se ni do danas ne zna. Ovim povodom, porodice poginulih u ratovima 90-ih, članovi Udruženja ratnih vojnih invalida opštine Kula i predstavnici lokalne samouprave položili su vence u Spomen parku palim borcima u centru Kule i na taj način su odali počast našim sugrađanima koji su dali svoje živote za našu otadžbinu.
Venac su položili predsednik Skupštine opštine Kula, Velibor Milojičić i predsednik Opštine Kula, Damjan Miljanić, koji je, u razgovoru sa udruženjima i porodicama palih boraca, zaključio da ovaj događaj sledeće godine mora biti svojevrsni čas istorije na otvorenom, kome će prisustvovati profesori i đaci, kako bi se podsetili herojskih dela naših sunarodnika:
,,Želim da se zahvalim porodicama poginulih u svim ratovima 90-ih godina koje su se danas pojavile, potom Udruženju ratnih vojnih invalida koje je nosilac svih dešavanja vezanih za sećanje na početak NATO bombardovanja, što je danas, ali i na sve druge datume iz naše istorije. Mitrovdan je dan koji oni posebno obeležavaju i oni su naš partner koji je ključan kada govorimo o događajima naročito iz 90-ih godina. Pored svečanog obeležavanja, u razgovoru sa udruženjima i porodicama zaključili smo da ovaj događaj od sledeće godine mora biti centralni, odnosno svojevrsni čas istorije na otvorenom, gde će biti prisutni đaci iz svih škola, kako bi odali počast, ali i podsetili se herojskih dela naših sunarodnika, bez obzira na versko opredeljenje, naciju i politička ubeđenja. Devedesetih godina, a posebno tog 24. marta 1999. godine svi su složno stali u odbranu otadžbine i to je najbolja lekcija mladim ljudima. Razgovarali smo i o planovima o daljem uređenju ovog prostora koji bi trebalo da preraste u svojevrsni memorijalni centar, kao i o uređenju spomen sobe koja će se raditi u okviru Udruženja ratnih vojnih invalida. Takođe, uređuje se još jedan prostor u okviru drugog udruženja na protoru nekadašnjeg Planinarskog, a tu su planovi za uređenje memorijala i spomenika u drugim mestima, pre svega u Crvenki i Sivcu, gde nam je takođe partner Udruženje ratnih vojnih invalida“.
Po rečima Gorana Novkovića, predsednika Udruženja ratnih vojnih invalida opštine Kula, izuzetno im je važno da se odradi spomen soba i da se u obeležavanje ovog datuma uključe mladi ljudi, budući da oni koji su ga do sada obeležavali polako stare i želja im je da se deca edukuju o tome kako se naša država branila kroz vreme:
,,Iz našeg ugla gledanja vrlo su važne dve stvari: da se obeleži NATO bombardovanje, kao i da se obeleži Mitrovdan, slava Udruženja, a pritom je Sveti Dimitrije zaštitnik boraca. Tog dana sećamo se svih trideset troje ljudi, naših sugrađana, koji su ostavili svoje živote. Prema tome, idemo ka tome da se odradi spomen soba, da se u to uključe škole i da se edukuju mladi ljudi kako se naša država branila kroz vreme. Mi polako starimo, roditelji palih boraca su većinom pokojni, tako da je ostalo malo nas koji pokušavamo nešto da odradimo, a nadamo se da će se uključiti škole i deca, da bi se to zaokružilo kao jedna celina i da bi bilo mnogo lepše“.
Nakon polaganja venaca, simbolično na ovaj dan, u svečanoj sali Opštine Kula održana je još jedna dodela Boračkih spomenica borcima, ratnim vojnim invalidima i porodicama palih boraca, odnosno onima koji nisu mogli da prisustvuju svečanoj dodeli koja je krajem decembra održana u Kulturnom centru u Kuli. Spomenice su manjem broju prisutnih dodelili predsednik Opštine Kula i zamenik predsednika Opštine Kula, Karolj Valka.




