
Noćno kupanje na kulskom bazenu
10. jul 2023.
Održana hitna Sednica štaba za vanredne situacije: prijava štete putem sajta Opštine Kula i u Mesnim zajednicama
14. jul 2023.Povodom 13. jula, Dana državnosti Crne Gore, i deset godina od osnivanja, Udruženje Crnogoraca opštine Kula organizovalo je tradicionalnu manifestaciju „Crnogorsko veče“.
Kulturno umetnički deo programa počeo je u 19 časova u sali Kulturnog centra u Kuli. U okviru programa nastupili su gosti večeri: Igor Đurović, Maksim Filipović, Nina Šipčić i Novak Laketić, zatim Kulturno – umetničko društvo „Tekstilac“ iz Bijelog Polja, kao i zdravičar, guslari i glumci. Programu su prisustvovali i prof. dr. Milo Lučić, ministar savetnik u Generalnom direktoratu za konzularne poslove i dijasporu, konzul Bogoljub Jegdić, v.d. direktor državnog arhiva Crne Gore, Danilo Mrvaljević, nekadašnji predsednik opštine Mojkovac, Ranko Mišnjić, nekadašnji predsednik opštine Kolašin, Milosav Bato Bulatović, v.d. pomoćnica pokrajinskog sekretara za nacionalne manjine nacionalne zajednice, Milinka Hrćan, Arben Jakupi, v.d. direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i iseljenicima u vladi Crne Gore, generalna konzulka Crne Gore u Srbiji, Nevenka Ćirović, kao i zamenik predsednika opštine Kula, Karolj Valka.
Arben Jakupi, v.d. direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i iseljenicima u vladi Crne Gore, istakao je da ga je Udruženje Crnogoraca opštine Kula i ove godine pozitivno iznenadilo energijom i organizacijom:
,,Kao i svake godine, njihova organizacija uvek bude na višem nivou, pa tako i ove godine. Zaista su nas sve pozitivno iznenadili svojom energijom, svojim radom, trudom i željom da prenesu sve one pozitivne stvari koje krase Crnogorce sa ovih prostora. Ovo Udruženje je bilo vrlo aktivno od samog osnivanja, što su i pokazali tokom deset godina svog rada. Došle su značajne ličnosti da im iskažu zahvalnost za sve ono što rade, a mi, kao Uprava za saradnju sa dijasporom, smo i prvi pozvani da podržimo rad jednog ovakvog Udruženja, jer se zaista trude i rade i ponosna je ona država i nacija koja ima ovakvo Udruženje“.
Kako kaže, u Kule se oseća kao kod kuće i nada se da će okolnosti biti takve da će svake godine biti u prilici da obilazi Udruženje:
,,Nije mi prvi put da sam u Kuli, nadam se ni poslednji. Verujem da će okolnosti biti takve da svake godine dolazimo i obilazimo Udruženje. Mogu slobodno reći da se osećam kao kod kuće, zato što je dobrodošlica na najvećem nivou, ljudi su jako prijatni i ne oseća se ta razlika ni u jednom segmentu, već se oseća lep ambijent i ono što zaista cenimo je što ovo udruženje baštini i čuva veze sa matičnom državom i maltene je svakog meseca neko od njih u matičnoj državi, Crnoj Gori“.
Generalna konzulka Crne Gore u Srbiji, Nevenka Ćirović, Udruženju je poželela da postanu još veći i brojniji i da u svakom segmentu unaprede svoj rad, ističući važnost ovog dana i ovog praznika:
,,Želim da iskoristim priliku koju, zbog fantastičnog programa i velikog broja gostiju, iz Crne Gore, ali i iz Srbije, nisam stigla da iskoristim ranije, a to je da Udruženju Crnogoraca Kula i predsedniku, Slobodanu Balandžiću, čestitam na ovako važnom jubileju. Deset godina nije malo – treba početi i treba izdržati. Želim da mu se zahvalim na tome što je, u onome što je generalni konzulat činio i bio u mogućnosti da učini, da pomogne, pa makar to nekada bile lepa reč ili reč podrške, nama dodeljena plaketa od Udruženja. Ja im želim još mnogo decenija, želim im da postanu još veći i brojniji i da njihov rad bude unapređen u mnogim drugim segmentima. Imala sam priliku da razgovaram sa Slobodanom na mnoge teme i znam šta su njegove želje i ambicije i volela bih da ih oni, kao Udruženje, i ostvare. S minimumom uslova oni čine maksimum stvari. S druge strane, želim da njemu i Udruženju i svima koji su iz Crne Gore i žive u Srbiji, ali i dijaspori širom sveta, čestitam 13. jul, jedan od najsvetlijih praznika Crne Gore – praznik kada je crnogorski narod rekao ne fašističkom okupatoru. Prvi, mali narod, na tlu Evrope, smogao je hrabrosti, imao je hrabrosti kao što je ima i danas, da se odupre fašističkom okupatoru. Manifestacija je zaista imala dva velika povoda i opravdala je oba i ja im zaista želim da budu što veći i što bolji“.
Ostatak večeri prisutni su proveli na svečanoj večeri, u restoranu ,,Kod Ćira“. Organizator ove manifestacije je Udruženje Crnogoraca opštine Kula, pokrovitelji manifestacije su crnogorske opštine Danilovgrad i Bijelo Polje, dok je sufinansijer Uprava za saradnju sa dijasporom – iseljenicima.




